VIDOVDAN 2018 PRZY PODLEŚNEJ

Opera i Filharmonia Podlaska oraz Parafia Św. Jana Teologa w Białymstoku zapraszają w czwartek, 28 czerwca na koncert finałowy VII Festiwalu Kultury Serbskiej w Białymstoku VIDOVDAN 2018.

Koncert będzie podsumowaniem kilkudniowych polsko-serbskich warsztatów muzycznych, które odbywały się w Akademii Supraskiej. Na scenie usłyszymy tradycyjne pieśni w wykonaniu Zespołu "Pletenica”, który działa przy Szkole Muzycznej Stevan Hristić w miejscowości Gniljane na Kosowie. Gniljane to jedna z niewielu serbskich enklaw, które pozostały w tym regionie. Mieszkańcom nie tylko udało się pozostać na swojej ziemi, ale również zachować swoje szkoły, wśród których jest i szkoła muzyczna.

Dziecięco młodzieżowy zespół “Pletenica”, przy wsparciu nauczycieli grających na narodowych serbskich instrumentach zaprezentuje się w Filharmonii przy ulicy Podleśnej w czwartek 28 czerwca o godzinie 19.00. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Vidovdan to jedno z ważniejszych religijnych i historycznych serbskich świąt, które przypada właśnie na 28 czerwca, stąd data koncertu nie jest przypadkowa. Dzień świętego Wita jest jednym z ważniejszych świąt religijnych w Serbii, i ma historyczne znaczenie dla Serbów, ponieważ 15 czerwca 1389 roku miejsce miała bitwa na Kosowym Polu, gdzie Serbia walczyła przeciw Imperium Osmańskiemu.

Serbia to kraj w południowej Europie posiadający wielką historię, wspaniałą kulturę i bogatą tradycję. Wciąż niewiele wiemy o tym wyjątkowym miejscu.

W dniu 28 czerwca, który Serbowie zwykli nazywać „Vidovdan”, namiastka bałkańskiej kultury i duchowości zagości w Białymstoku.

vidovdan 2018 baner

Wydarzenie zrealizowane przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz ze środków z budżetu Miasta Białystok.