PRZEZ CHWILĘ W XVIII-WIECZNYM LIPSKU

Zachwycający koncert kameralny „Magia wieczorów dawnego Lipska” już za nami. Zabrzmiały utwory Johanna Sebastiana oraz Johanna Christiana Bachów i Georga Philippa Telemanna. Eksperci w dziedzinie wykonawstwa muzyki dawnej, Aureliusz Goliński (skrzypce), Paweł Książkiewicz (flet), Rafael Gabriel Przybyła (obój), Maciej Łukaszuk (wiolonczela) oraz Małgorzata Sarbak (klawesyn) sprawili, że przez chwilę można było poczuć się jak w XVIII-wiecznym Lipsku... Był to pierwszy z nowego cyklu koncertów barokowych. Zapraszamy na fotorelację z tego wieczoru.

10 opera 200117

W pierwszej części usłyszymy utwory Johanna Sebastiana Bacha i jego syna – Johanna Christiana Bacha. Były to dwie sonaty triowe Bacha ojca (Sonata triowa G-dur BWV 1038 oraz Sonata triowa „Sonata sopr'il Soggetto Reale” z „Musikalisches Opfer” BWV 1079) i Kwintet D-dur W.B76 Bacha syna. W drugiej części zabrzmiała Sonata triowa B-dur, VI Kwartet paryski e-moll oraz Kwartet G-dur z I części Tafelmusik Georga Philippa Telemanna.

Naszymi gośćmi byli soliści specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej: Aureliusz Goliński (skrzypce), Paweł Książkiewicz (flet), Rafael Gabriel Przybyła (obój), Maciej Łukaszuk (wiolonczela) oraz Małgorzata Sarbak (klawesyn). Zagrali na instrumentach z epoki – były to więc skrzypce, wiolonczela i obój barokowe, a także flet traverso. Dzięki temu można było poczuć się naprawdę jak w kawiarni Café Zimmermann.

To był pierwszy z nowego cyklu koncertów barokowych. Już dziś zapraszamy na następne. Tymczasem za tydzień III symfonia Góreckiego.

fot. M. Heller